Melita Gwerkova
Slovensky |  English |  Francais

Melita Gwerková

(1956, Banská Štiavnica)
Absolventka Vedy o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a súkromného výtvarného štúdia. Je členkou Umeleckej Besedy Slovenska, francúzskej asociácie A7 a talianskeho združenia umelcov domu Danteho Alighieriho vo Florencii. Má za sebou viacero výstav doma ako i v zahraničí. Jej diela sú v galériách a v súkromných zbierkach v mnohých európskych krajinách, ale i v USA. Laureátka viacerách zahraničných cien. Žije a pôsobí striedavo v Banskej Štiavnici a Bratislave. Publikácie: D.Tunberg and T.Tunberg: International Contemporary Masters IV; The House of Tate no. 15.

Jej unikátnu výstavu v dome Danteho Alighieriho v talianskej Florencii si môžete pozrieť Tu.

- SÚŤAŽE -

2013:
-Špeciálna cena na medzinárodnej súťaži Infinity Art Gallery Figurative Expo 2013.
2012:
-Špeciálna cena parlamentu najväčšieho talianskeho regiónu Marche - autorka toto ocenenie obdržala na medzinárodnej súťaži v meste San Crispino v Taliansku
2011:
-Bronzová medaila talianskeho parlamentu - toto prestížne ocenenie bolo slovenskej výtvarníčke udelené vôbec po prvýkrát.
- Tu (videoarchív správ STV zo dňa 15.2.2011) si môžete pozrieť reportáž večerných správ STV o pripravovanej výstave vo Florencii v dome Danteho Alighieriho v apríli 2011.
2010:
- Tu si prečítajte rozhovor s Melitou Gwerkovou a Marianom Vidom pre český kultúrny portál tolk.cz.
- Autorka bola ocenená na medzinárodnej súťaži "Premio internationale d´arte San Crispino" v Taliansku, kde obdržala "Reprezentačnú cenu zastupiteľstva mesta Porto Sant´Elpidio".
2009:
- 1. miesto v medzinárodnej súťaži súčasného výtvarného umenia v Ríme.
- 3.miesto v kategórii „experimentálna maľba“ v rámci 6. ročníka medzinárodnej umeleckej súťaži Russian Art Week v Moskve a v Sankt Peterburgu.
- Autorka má výber svojich diel prezentovaný v medzinárodnom umeleckom časopise The house of Tate.